Stoliczku nakryj się! Co wiemy o stołach
Towarzyszą nam w trakcie każdego dnia. Przy nich jemy, oglądamy telewizję, czasem pracujemy lub uczymy się. Stoły „widzą” naszą codzienność. Warto zatem poznać ich historię, tak jak znamy swoich przyjaciół czy rodzinę. Wszak stoły już tak zagościły w ludzkim życiu, że teraz trudno jest myśleć o aranżacji jadalni, nie biorąc ich pod uwagę, prawda?
Rodowód drewnianego mebla, czyli… o historii stołu
Można powiedzieć, że to zwykły kawałek drewna lub płyty MDF. Dla jednych zwykły, a dla drugich wręcz przeciwnie. Stół skrywa w sobie wiele tajemnic. A jedną z nich zaraz odkryjemy. Mowa oczywiście o jego rodowodzie.
No cóż stół to wiekowy produkt, wszak już w antycznych czasach ludzie musieli jeść. Pierwsze wzmianki o stołach można odnaleźć w starożytnym Egipcie, gdzie kamienne płyty układano na jednej lub trzech nogach. Co ciekawe, wówczas stoły pełniły także rolę religijną. To na nich umieszczano sarkofagi z mumią faraona. Stanowiły niejako platformę dla grobowców. Prawdziwy „złoty wiek” przeżywały w antycznych Grecji i Rzymie, bo nigdzie indziej nie ucztowano tak jak tam. W powszechnym użyciu były małe stoliki marmurowe albo z brązu lub drewna. Epoce średniowiecza zawdzięczamy długie drewniane stoły. Wśród arystokracji panowało przekonanie, że pozycja przy stole odzwierciedla status społeczny. Ten kto siedział najbliżej najwyżej urodzonego gościa, mógł poszczycić się iście arystokratycznym rodowodem. W Polsce do końca XIX w. stół gościł w karczmach i domach. U bogaczy był synonimem obfitości, a u biedniejszych wykorzystywano go jedynie w okresie świątecznym. Dzielił więc przestrzeń domową na sferę sacrum i profanum. Stanowił element wróżb, uważano wręcz, że ma magiczną moc. Na Śląsku i w Prusach Wschodnich kultywowano tradycję obchodzenia stołu. Rodzice z dopiero co ochrzczonym dzieckiem trzykrotnie krążyli dookoła stołu. W historii zapisały się także wydarzenia z udziałem okrągłych stołów. W staroangielskiej legendzie bohaterami są król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu. Kula uważana jest za najdoskonalszą formę. Okrągły kształt blatu sprawiał, że każdy rycerz przy stole był równy i miał takie same prawa jak inni wojownicy. W XX-wiecznej Polsce słynne były obrady Okrągłego Stołu. Tak więc ten zwykły kawałek drewna czy innego materiału towarzyszył ludziom w tracie przemian polityczno-społecznych.
stół Gloster marki Halmar
Stół sercem kuchni
Zwykło się powiadać, że sercem domu jest kuchnia. W kuchni niezwykle ważny jest stół, zatem to on stanowi centrum tego pomieszczenia. Chyba nikt nie będzie polemizował z tą tezą. My na pewno nie. Stół kuchenny łączy domowników, stanowi pomost międzypokoleniowy. To miejsce celebrowania świąt i uroczystości rodzinnych. Kto widział wesela, na których nie ma stołów lub wigilię bez ucztowania przy tym meblu. Śmiało można zatem powiedzieć, że stół to epicentrum wydarzeń. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego modelu. Na rynku dostępne są stoły prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Te ostatnie polecane są zwłaszcza w małych pomieszczeniach.
stół Crudo marki Paged Meble
Wybór stołu zależy od roli w jakiej go chcemy widzieć. Jeśli ma pełnić funkcję dodatkowego blatu roboczego, to warto zastanowić się nad tworzywem, z jakiego został wykonany. Blaty z płyty MDF łatwo utrzymać w czystości. Zabrudzone miejsce wystarczy tylko przetrzeć wilgotną ściereczką. W dodatku są bardziej „mobilne” niż stoły drewniane. U nas popularnością cieszy się stół Piano z blatem o średnicy 80 cm.
stół Piano marki Centrum Krzeseł
Jeśli nasza kuchnia czy jadalnia nie szczyci się wielkim metrażem, to wręcz idealnym rozwiązaniem będzie stół z rozkładanym blatem. Pięknie prezentują się te wykonane z drewna dębowego lub bukowego. Dodatkowe wkładki powiększające blat można przechowywać wewnątrz mebla. Mając takie stoły, jak np. Orbi czy Rois, nieoczekiwana wizyta gościa nie będzie już problemem.
Stoły powinny swoją stylistyką nawiązywać do charakteru wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu królują barokowe zdobienia, to i stół powinien mieć ozdobne nogi. Gdy jesteśmy miłośnikami stylu skandynawskiego, to cenny jest minimalizm. W nowoczesnych aranżacjach, choć i w tych klasycznych również, sprawdzi się stół o prostej formie. Pamiętajmy, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody, a stoły drewniane do takiej klasyki należą. Ostatnio triumf święcą stoły w stylu industrialnym. Drewniany blat unosi się na metalowym stelażu, który może tworzyć literę „X”, jak w przypadku stołu Wales.
stół Wales marki Actona
W stołach można przebierać. Już nie są to tylko ciężkie marmurowe, wręcz posągowe blaty. Dziś poszukuje się mebli trwałych o pięknym wyglądzie, a te odnaleźć można w CentrumKrzesel.pl do czego zachęcamy.
Elegancki stół rozkładany z białym blatem o wymiarach 140-180 x 80 cm. Idealnie sprawdzi się w kuchni lub jadalni. Nogi drewnie w kolorze białym, wygięte w stylu "Ludwik". Szykowna funkcjonalność!
Okrągły stół stworzony z myślą o kuchni w stylu angielskim. Blat o średnicy 106 cm. Całość zachowana w bieli. Bardzo stabilny i wytrzymały, z pewnością posłuży Ci przez lata. Przekonaj się!
Okrągły stół stanowiący propozycję dla 4-osobowej rodziny lub grupy przyjaciół. Blat o 105 cm wykonano z fornirowanej płyty meblowej w czarnym kolorze. To mebel, który poprzez czystą formę, elegancko ukazuje materiały, z jakich powstał. Stworzony do małych wnętrz. Przekonaj się!
Okrągły stolik kawowy z metalowym stelażem o krzyżowej konstrukcji i szklanym blatem. To przykład nowoczesnego podejścia do designu, gdzie konstruktorzy biorą na warsztat szkło i metal. Blat o średnicy 55 cm wykonano z przydymionego szkła. Stolik ozdobi salon, sypialnię czy hol. Sprawdź!
Okrągły stolik kawowy idealny do małych pomieszczeń. Blat o średnicy 40 cm został wykonany z płyty meblowej w kolorze dzikiego dębu. Pierścieniowa podstawa to metal w czarnym matowym wykończeniu. Stolik pochodzi z tak lubianej kolekcji Seaford. Przekonaj się, jak będzie komponował się w Twoim domu!
Jadalniany stół o wymiarach 140 cm x 80 cm x 76 cm. Ze względu na regulowaną długość blatu (nawet do 220 cm) jest idealny do małych, jak i przestronnych pomieszczeń. Uniwersalny design sprawia, że wciąż będzie eleganckim dodatkiem, mimo zmieniającej się mody w aranżacji wnętrz.
Jadalniany stół o wymiarach 80 cm x 80 cm x 76 cm w szerokiej gamie kolorystycznej. Ze względu na regulowaną długość blatu (do 160 cm) sprawdzi się zarówno w przestronnej, jak i kameralnej kuchni. Mały, funkcjonalny i piękny w swej prostocie. Sprawdź!
Nowoczesny stół jadalniany o wysokości 76 cm. Ze względu na regulowaną długość eliptycznego blatu (do 160 cm) sprawdzi się podczas spotkań w małym i szerszym gronie. To idealny wybór dla miłośników stylu glamour. Piękno w czystej formie!