Surowa elegancja. Jak styl loftowy zdobył salony
Styl loftowy obok scandi i glamour to najpopularniejszy trend designerski widoczny w naszych mieszkaniach. Cechują go surowość dekoracyjna, minimalizm i industrialne wykończenia, lecz mimo to może uczynić wnętrze przytulnym. A jak? Zaraz postaramy się podpowiedzieć.
Pofabryczne mieszkania na przedmieściach
Lofty są dziś cenione za niekonwencjonalne rozwiązania. To idealne miejsca dla osób poszukujących otwartych przestrzeni, w których pozostał duch tętniących życiem fabryk. Nic więc dziwnego, że opuszczone magazyny, browary, a nawet huty adaptowane są na tego typu mieszkania. Narodziny stylu loftowego datuje się na drugą połowę XVIII w. Wówczas powstawały pierwsze budynki przemysłowe z dużymi oknami, przez które do ciemnych wnętrz docierały promienie słoneczne. Charakterystyczne do dzisiaj odsłonięcie cegieł i rur kanalizacyjnych czy betonowe posadzki to wynik obostrzeń, które miały zminimalizować ryzyko pożaru. Jednak największy boom na lofty przyszedł dużo później, bo w latach 50., 60. i 70. XX wieku. I jak to bywało w ówczesnym czasie, zza wielkiego oceanu. Amerykańscy przemysłowcy, by ciąć koszty, swoje hale produkcyjne zaczęli przenosić na obrzeża Nowego Jorku. Manhattańskie pustostany chętnie zamieszkali zaś artyści, w tym także Andy Warhol. Zubożała niegdyś pofabryczna dzielnica SoHo to obecnie jedna z najdroższych lokalizacji w Nowym Jorku.
fotel Muno marki Marbet Style
Styl loftowy a styl industrialny
W słownikach jak i potocznej mowie pojęcia styl loftowy i styl industrialny często występują zamiennie. Terminy te traktowane są jako synonimy. Oba bowiem charakteryzują wnętrza minimalistyczne, oszczędne w dodatki i o określonej formie dekoracyjnej. Jednak architekci i projektanci wciąż starają się je odróżniać od siebie, wprowadzając dodatkowe nazwy, np. „soft loft” (nowe budynki stylizowane na stare opuszczone magazyny) oraz „hard loft” (prawowite pofabryczne wnętrza). Niezależnie, którym nazewnictwem będziemy się posiłkować – styl loftowy czy styl industrialny – pamiętajmy, że wnętrza aranżowane zgodnie z określonym trendem odkrywają naszą indywidualność. Są tworzone dla przyszłych mieszkańców.
Mieszkania z nutą industrialnego podejścia
Styl loftowy w domu przełamuje klasyczne konwencje. Wyeksponowanie materiałów architektonicznych jest tu mile widziane. Na ścianach powinna pojawić się surowa cegła lub modny ostatnio beton. Nie zapominajmy o tzw. niewykończeniach – lofty uwielbiają uzewnętrzniać to, co najczęściej było ukrywane. Zatem wszelkie niedociągnięcia muszą wyjść na światło dzienne – tynk, instalacje hydrauliczne i elektryka stanowią element dekoracyjny. Co do kolorystyki, to wysokie sufity i wielkie okna pozwalają na zastosowanie monochromatycznych, zimnych odcieni. Szarość, brąz, biel, czerń są na czasie o każdej porze dnia i roku. Nie wychodzą z mody. Taka paleta kolorystyczna może stanowić tło dla barwniejszych dodatków, ale i dodatki we wspomnianych odcieniach w nieco barwniejszym wnętrzu mogą nawiązać do opisywanego stylu. Na koniec drewno i metal. W loftach i na te materiały znajdzie się miejsce. Drewniane, solidne stoły tworzą piękną kompozycję z krzesłami na metalowych podstawach. Hokery Lofty są najlepszym przykładem połączenia drewna z metalem.
hokery Lofty marki Centrum Krzeseł
W Centrum Krzeseł również można odnaleźć meble, które uzupełnią loftową przestrzeń, nadając jej oryginalnego charakteru. Poniżej prezentujemy kilka wybranych modeli do kuchni, jadalni czy salonu, lecz nasza oferta jest znacznie bogatsza. Meble loftowe to inwestycja na lata.
kolekcja Seaford marki Actona Company
biurko Estelle marki Actona Company
Bibliografia:
www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/styl-loftowy-wprowadz-surowy-klimat-fabryki-do-swojego-wnetrza,14_11386.html
Krzesło Quadro to kwintesencja tradycyjnego wzornictwa i elegancji. Ciekawym rozwiązaniem designerskim jest kontrast pomiędzy tapicerowanym frontem a drewnianą, gładką strukturą tyłu oparcia. Mebel ten ozdobi Twoją jadalnię!
Funkcjonalne i oszczędne w formie biurko, stworzone w duchu skandynawskiego wzornictwa. Mebel posiada trzy wysuwane szuflady. Blat wykonano z płyty MDF wybarwionej na biało, która wspiera się na drewnianych nóżkach. To wyjątkowy dodatek do salonu, gabinetu czy pokoju dziecka. Przekonaj się!
Ława nawiązująca do stylu loftowego. Na uwagę zasługuje blat imitujący szary beton lub drewno w ulubionym kolorze i solidne metalowe nóżki. Wysoka jakość wykonania oraz niebanalne wzornictwo to ponadczasowa moda i funkcjonalność w jednym!
Okrągły stolik kawowy na czarnym, metalowym stelażu.
Idealny element uzupełniający do salonu, pokoju dziecięcego, a nawet
recepcji i poczekalni. To moda, która zawsze jest na czasie!
Zestaw dwóch stolików kawowych idealnie sprawdzi się we wnętrzach loftowych, skandynawskich, jak i klasycznych. Mniejszy stolik można przechowywać pod większym, zyskując miejsce. Blaty wykonano z płyty MDF w okleinie dębowej, stelaż tworzy zaś metalowa konstrukcja. Całość stanowi dobry przykład nowoczesnego, skandynawskiego wzornictwa.